الوپایا | مشاوره تخصصی کسب و کار

از دلایل عمده نا رضایتی های شغلی امروزه این است که  افراد به دلیل ناآگاهی جایگاه  شغلی نا مناسبی را انتخاب میکنند ، این موضوع باعث رنجش،نارضایتی و در نتیجه ترک شغل آنها خواهد شد…در حالیکه اگر شناخت درست و اصولی از تیپ شخصیتی خودتون داشته باشید به راحتی فضای کاری مناسب خودتون رو پیدا میکنین و این مسیر به ظاهر سخت انتخاب شغل تا حد زیادی برای شما هموار خواهد شد.

تست MBTI چیست؟

MBTI مخفف عبارت Myers-Briggs Type Indicator ،از محبوب‌ترین و شناخته‌شده‌ترین سیستم‌های شخصیت شناسی ست. در تست MBTI فرد به سوالات روان‌سنجی پاسخ می‌دهد و در نهایت نوع شخصیت، نقاط قوت و ضعف و همچنین اولویت‌های شخصی او مشخص می‌شوند. با شرکت در تست شخصیت شناسی MBTI، اطلاعات و سرنخ‌های جالبی از خود و نحوه رفتارتان با محیط به دست خواهید آورد و می‌توانید مناسب با شخصیت و نوع رفتار خود سراغ انتخاب شغل بروید.

تست mbti

شرکت‌ها  از  تست MBTI برای شناسایی ویژگی‌های شخصیتی و بهبود عملکرد انسانی استفاده می‌کنند. این تست از ۹۳ سوال تشکیل شده است و انجام آن معمولاً حدود ۱۰ دقیقه طول می‌کشد. هیچ جواب درست یا غلطی در تست MBTI وجود ندارد. به طور معمول از افرادی که قصد دارند تا این تست را انجام دهند، خواسته می‌شود که بدون هیچ تاثیرپذیری به سوالات پاسخ دهند.

تست بریگز و مایرز نوعی ارزیابی است که در آن شخصیت فرد با توجه به چهار معیار اصلی مورد بررسی قرار می‌گیرد. این معیارها توسط حروف انگلیسی بصورت اختصاری بیان می شوند به این صورت که هر حرف مربوط به یک اولویت یا گرایش شخصیتی خاص است.  

مجموع این دسته بندی‌ها ۱۶ تیپ شخصیتی را تشکیل می‌دهند. تئوری پشت تست بریگز و مایرز مبتنی بر این واقعیت است که جمعیت جهان از این ۱۶ تیپ شخصیتی هستند.سازندگان تست ارزیابی شخصیت MBTI معتقدند که رفتارهای مردم و نوع شخصیتی که دارند از فردی به فرد دیگر متفاوت است و بنابراین از نظر شخصیتی متفاوت هستند.

تحلیل تست MBTI

هر یک از حروف ذکر شده در پایین (EI ، IS ، TF ، JP) نشان دهنده یک معیار برای بررسی نوع شخصیت افراد هستند.

 • برون گرایی (E) یا درون گرایی (I)
 • حسی (S) یا شهودی (N)
 • منطقی (T) یا احساسی (F)
 • قضاوت‌گر (J) یا ادراکی (P)

افراد برون گرا

افراد برون گرا ترجیح میدهند در گروه‌های بزرگ‌ کار کنند. کار کردن در موقعیت های کوچک یا به تنهایی آنها را کسل میکند.

افراد درون‌گرا

افراد درون‌گرا با انجام کارهای تک نفره، از جمله انجام پروژه‌ها و کار در گروه‌ها یا شرکت  های کوچک، انرژی می‌گیرند.

افراد شهودی

افراد شهودی قوه تخیل بالایی دارند و تفکر درباره احتمالات، آینده و نظریه‌های انتزاعی  به آنها انرژی میدهد. افراد شهودی بیشتر بدنبال پتانسیل شغل می‌روند تا بررسی شرح وظایف شغلی.

افراد حسی

افراد حسی ترجیح میدهند روی واقعیت‌های موجود تمرکز کنند و تجربه کردن را نیز دوست دارند. ازخصوصیات بارز آنها به خاطر سپردن اطلاعات خاص است. در ارتباط با کار، یک فرد حسی بر حقایق شغل متمرکز می‌شود: مزایا، مکان و حقوق.

افراد منطقی

افراد منطقی در تصمیم گیری های خود به عواقب منطقی یک عمل به طور خاص نگاه می‌کنند و احساسات در تصمیم گیری های آنها جایگاهی ندارد. این افراد برای انتخاب شغل به طور منطقی تمام گزینه‌ها را تجزیه و تحلیل میکنند تا مطمئن شوند که انتخاب درستی خواهند داشت.

افراد احساسی

افراد احساسی کاملا برخلاف افراد منطقی، با احساساتشان تصمیم گیری میکنند. آنها انرژی خود را از حمایت و تایید دیگران به دست می‌آورند. افراد احساسی تصمیمات شغلی خود را بر اساس آنچه در لحظه برای آنها مهم است، می‌گیرند.

افراد قضاوت‌گر

افرادی که قضاوت را ترجیح می‌دهند، دوست دارند به صورت برنامه ریزی شده و منظم زندگی کنند و به دنبال مدیریت زندگی خود هستند. انجام دقیق و به موقع کارها به آنها انرژی میدهد و رسیدن به هدف شغلی، همان چیزی است که در برنامه ریزی‌های خود مشخص می‌کنند.

افراد ادراکی

این افراد بدنبال درک اتفاقات پیرامون خود هستند . آنها افرادی انعطاف پذیرند و به جای تلاش برای کنترل زندگی، بدنبال تجربه و فهم آن هستند. این افراد معمولا با فشار لحظه‌ آِخری کارها مشکلی ندارند و دوست دارند تا پایان کارها را باز بگذارند تا در مسیر بتوانند روی آنها تغییراتی اعمال کنند.

در نهایت هر فرد در آزمون به یک تیپ شخصیتی می‌رسد که از معیارهای بالا ناشی می‌شوند.

چرا باید تست MBTI را انجام دهیم؟

تست MBTI استانداردهای یک تست شخصیت شناسی را دارد و به دلیل استفاده آسان آن، می‌توان آن را به عنوان یکی از محبوب‌ترین ابزارهای روان‌شناختی امروز شناخت.

البته این نکته را در نظر داشته باشید که این تست یک تست روانشناسی نیست و قرار نیست مشکلات شخصیتی شما  را تشخیص  دهد و درمان کند. همچنین، قرار نیست با کمک این تست بهترین شخصیت را پیدا کنیم و افراد را با توجه به نوع شخصیتی که دارند دسته بندی کنیم. در واقع این تست، قصد دارد عنوان کند که هیچ بهترینی در انواع تیپ شخصیتی وجود ندارد.

اهداف اصلی تست MBTI

 • آشنایی افراد با نوع شخصیت خود
 • اطلاع افراد از علایق، نقاط قوت و نقاط ضعف خود
 • سنجیدن هر فرد با توجه به ارزش هایش بدوراز مقایسه با دیگران
 • انتخاب شغل مناسب با توجه به تیپ شخصیتی خود
 • کمک به کارفرمایان جهت استخدام افراد مناسب
 • تقسیم بهینه وظایف افراد در سازمان ها با توجه به ویژگی های فردی آنها

شما می توانید با مراجعه به مرکز مشاوره پایا درخواست انجام تست را بدهید، این تست همراه با تست هالند از شما گرفته خواهد شد. مدت زمان تقریبی حدودا 30 دقیقه خواهد بود. پس از انجام تست نوبت 45 دقیقه ای مشاوره با کارشناس مربوطه برای شما رزرو خواهد شد.

بله،شما میتوانید به صورت آنلاین تست را انجام داده و 45 دقیقه تحلیل تست را با مشاور داشته باشید،برای این کار تنها کافیست از قسمت ثبت نام اطلاعات خود را ثبت و هزینه مشاوره را پرداخت کنید. کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت و نوبت و اطلاعات مربوطه را به شما خواهند داد.

تست هالند چیست؟

تست هالند برای کشف اشتیاق ذاتی افراد به انواع مشاغل طراحی گردیده است..برای یافتن شغلی رضایت‌بخش باید علاقه‌مندی‌های اساسی خود را با مشاغل موردنظر مطابقت دهید..برای ‌مثال، اگر شما یک شخص اجتماعی هستید نمیتوانید تمام روز را تنها در یک دفتر کار کنید، و این وضعیت شما را دیوانه میکند. یا اگر فردی باشید که شخصیت هنری دارید، احتمالاً از وجود قواعد سخت‌گیرانه در کار متنفر خواهید بود.به همین دلیل است که آزمون‌های رغبت‌سنج شغلی می‌تواند بسیار مفید باشد.

تست رغبت‌سنج شغلی هالند برای گروه‌های سنی 12 سال به بالا مناسب است. این تست طیف وسیعی از کاربران شامل دانش آموزان دبیرستان، دانشجویان و کارجویان عام را پوشش می‌دهد.

خیر.شما با درخواست تست رغبت سنجی به مرکز مشاوره پایا، درواقع هردوی این تست ها(هالند و MBTI) را انجام خواهید داد و بر اساس جواب تست 45 دقیقه مشاوره خواهید شد.

جهت دریافت نوبت و اطلاعات بیشتر

نحوه دریافت مشاوره راه اندازی کسب و کار

الوپایا، مرکز مشاوره کارآفرینی و مشاوره کسب و کار در اصفهان، این امکان را فراهم کرده که در هر شرایطی بتوانید از خدمات مشاوره بهره مند شوید. شما میتوانید با بخش مشاوره تماس بگیرید و مسئله خود را مطرح کنید، بسته به درخواست و نوع مشاوره برای شما نوبت تعیین میشود.

اگر امکان مشاوره حضوری را ندارید جای نگرانی نیست، الوپایا پلتفرم مشاوره آنلاین را فراهم کرده و میتوانید جلسات خود با کارشناسان را به صورت آنلاین برگزار کنید.

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • چه خوب که الان تو اینترنت همه چیزو میشه پیدا کرد. قبلنا باید کلی میگشتیم تا چیزی رو که میخوایم یاد بگیریم و دنبالشیم پیدا کنیم یا مثلا واسه لوله بازکنی برچسب ها رو زیر و رو میکردیم که آیا یه آدم مطمئن واس چاه بازکنی پیدا میشه یا نه! ولی خداروشکر الان دیگه از شیر مرغ تا جون آدمیزاد تو نت ریخته. خلاصه که دمتون گرم خیلی برام مفید بود.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

Open chat
با ما در ارتباط باشید